Pracownik nie musi płacić nic na Pracowniczy Program Emerytalny (PPE), ponieważ składka podstawowa jest finansowana w całości przez pracodawcę. Natomiast pracownik ma możliwość wnoszenia dobrowolnych składek dodatkowych, jeśli chce zwiększyć swoje przyszłe świadczenia. Warto poznać szczegóły tego rozwiązania, które stanowi część III filaru emerytalnego w Polsce [1].

Czym jest PPE i kto ponosi koszty uczestnictwa?

Pracowniczy Program Emerytalny to dobrowolna forma grupowego oszczędzania na emeryturę, która funkcjonuje jako element III filaru emerytalnego w naszym kraju [1][2]. Kluczową cechą tego rozwiązania jest jego dobrowolność – zarówno po stronie pracodawcy, jak i pracownika [2][3].

W ramach PPE to pracodawca bierze na siebie główny ciężar finansowy, odprowadzając za pracownika składkę podstawową. Wysokość tej składki nie może przekroczyć 7% wynagrodzenia pracownika [1][3]. Co istotne, pracodawca może ustalić różne stawki procentowe składki podstawowej dla poszczególnych grup pracowników, pod warunkiem, że zasady te są jasno określone i niedyskryminujące [3].

Pracownik natomiast nie jest zobowiązany do żadnych wpłat w ramach PPE, co stanowi znaczącą zaletę tego programu w porównaniu do innych rozwiązań emerytalnych. Jak podkreśla portal Bankier.pl: „Główną zaletą PPE jest to, że składka podstawowa jest finansowana przez pracodawcę, a pracownik nie ponosi żadnych kosztów uczestnictwa w programie” [5].

  Kto faktycznie opłaca składki PPK - pracownik czy pracodawca?

Składki dodatkowe – dobrowolna opcja dla pracownika

Chociaż pracownik nie musi płacić na PPE, ma możliwość zwiększenia swoich oszczędności emerytalnych poprzez deklarację wnoszenia składek dodatkowych. Jest to całkowicie dobrowolne rozwiązanie [1][3].

Wysokość składek dodatkowych pracownika podlega jednak pewnym ograniczeniom. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, maksymalna roczna wpłata pracownika na PPE nie może przekroczyć 4,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w danym roku kalendarzowym [3].

Warto podkreślić, że składki dodatkowe są potrącane bezpośrednio z wynagrodzenia pracownika i przekazywane do wybranej instytucji finansowej zarządzającej programem [3]. Pracownik ma prawo w każdej chwili zmienić wysokość składki dodatkowej lub całkowicie zrezygnować z jej odprowadzania, bez wpływu na uczestnictwo w samym programie [2].

Korzyści podatkowe dla uczestników PPE

Jedną z najważniejszych zalet uczestnictwa w PPE są korzystne rozwiązania podatkowe. Zarówno zyski osiągane z inwestowania środków zgromadzonych w ramach programu, jak i sama wypłata tych środków, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych [1][3].

Takie rozwiązanie stanowi znaczący atut PPE w porównaniu do indywidualnych form oszczędzania na emeryturę. Jak podaje Allianz: „Środki zgromadzone w PPE są zwolnione z tzw. podatku Belki, czyli 19% podatku od zysków kapitałowych” [2].

Dla pracowników istotną informacją jest również fakt, że składki podstawowe finansowane przez pracodawcę stanowią przychód pracownika, ale są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne [3][4]. Natomiast składki dodatkowe, odprowadzane dobrowolnie przez pracownika, pochodzą z jego wynagrodzenia netto, czyli po opodatkowaniu [3].

  Jak zmienić IKE i nie stracić zgromadzonych oszczędności?

Formy PPE i zarządzanie środkami

PPE może być realizowane w różnych formach, co daje pracownikom i pracodawcom elastyczność w wyborze najodpowiedniejszego rozwiązania. Możliwe formy to:

– Pracowniczy fundusz emerytalny
– Umowa o wnoszenie składek do funduszu inwestycyjnego
– Umowa grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym
– Zarządzanie zagraniczne [1][3]

Bez względu na wybraną formę, środkami zgromadzonymi w ramach PPE zarządza profesjonalna instytucja finansowa, którą może być zakład ubezpieczeń na życie lub towarzystwo funduszy inwestycyjnych [1][5]. To do tych instytucji trafiają zarówno składki podstawowe finansowane przez pracodawcę, jak i ewentualne składki dodatkowe wnoszone przez pracowników [5].

Pracownik powinien mieć świadomość, że chociaż nie ma bezpośredniego wpływu na wybór instytucji zarządzającej (decyzja należy do pracodawcy i reprezentacji pracowników), to w niektórych przypadkach może mieć możliwość wyboru pomiędzy różnymi strategiami inwestycyjnymi oferowanymi w ramach programu [2][5].

Kiedy i jak można wypłacić środki z PPE?

Środki zgromadzone w ramach PPE są przeznaczone na zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego, dlatego ich wypłata jest możliwa dopiero po spełnieniu określonych warunków wiekowych. Standardowo wypłata środków z PPE może nastąpić:

– Po ukończeniu przez uczestnika 60 lat
– Po uzyskaniu uprawnień emerytalnych przy jednoczesnym ukończeniu 55 lat
– Automatycznie po ukończeniu 70 lat (jeśli uczestnik nie złożył wcześniej wniosku o wypłatę) [1][3]

Warto podkreślić, że wypłata środków z PPE może być dokonana jednorazowo lub w ratach, zgodnie z wyborem uczestnika programu [3]. Ważną informacją dla pracowników jest również fakt, że w przypadku śmierci uczestnika PPE, zgromadzone środki są wypłacane osobom uprawnionym wskazanym przez uczestnika lub jego spadkobiercom [3][5].

  Jak obliczyć wysokość subwencji przypadającej na pracownika?

Proces tworzenia PPE w firmie

Utworzenie Pracowniczego Programu Emerytalnego wymaga przejścia przez określoną procedurę. Pierwszy krok to zawarcie umowy między pracodawcą a reprezentacją pracowników (np. związkami zawodowymi lub reprezentantami wybranymi przez załogę) [1][2].

Następnie pracodawca zawiera umowę z wybraną instytucją finansową, która będzie zarządzać środkami zgromadzonymi w ramach programu [1]. Finalnym etapem jest rejestracja programu w Komisji Nadzoru Finansowego [2].

Pracownik powinien wiedzieć, że przystąpienie do PPE, podobnie jak wnoszenie składek dodatkowych, jest całkowicie dobrowolne. Pracodawca nie może zmusić pracownika do uczestnictwa w programie, jednak może określić minimalne wymogi stażowe dla osób przystępujących do PPE (maksymalnie do 3 lat pracy u danego pracodawcy) [2][3].

Źródła:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Pracowniczy_program_emerytalny
[2] https://www.allianz.pl/pl_PL/poradniki/emerytura/ppe-wszystko-co-powinienes-wiedziec-przed-dolaczeniem.html
[3] https://poradnikpracownika.pl/-na-czym-polega-program-emerytalny-ppe
[4] https://polskabezgotowkowa.pl/dla-ciebie/artykuly/pracowniczy-program-emerytalny-ppe-co-to-jest-i-jakie-daje-korzysci/
[5] https://www.bankier.pl/smart/pracownicze-programy-emerytalne-czym-jest-ppe