Czym jest kredyt dla banku?

Banki udzielając kredytu z pewnością muszą na nich przede wszystkim zarobić.

Kredyt jest doskonałym rozwiązaniem dla osób bądź firm, które w krótkim czasie potrzebują dużej sumy pieniędzy. Niektórzy decydują się na kredyt w kwocie kilkunastu tysięcy złotych, jednak do zwrotu zazwyczaj jest wyższa cena, ponieważ doliczane są różnej wielkości odsetki. W każdym miesiącu trzeba spłacać nie tylko podstawową ratę kredytu, ale też różnej wielkości odsetki wynikające z oprocentowania kredytu. Z tego właśnie wynika, że banki przede wszystkim zarabiają na odsetkach oraz prowizjach. Zyski z tytułu odsetek wiążą się przede wszystkim z marżą, jaką banki uzyskują na poszczególnych produktach, banki indywidualnie ustalają sobie wysokość marży bankowej dla każdego produktu. Jednakże jak mowa o kredytach gotówkowych, ze względu na rosnącą konkurencję okazuje się, że wiele banków rezygnuje z prowizji za udzielenie kredytu, aby tylko ich oferta pod względem finansowym była znacznie atrakcyjniejsza dla zainteresowanych nią klientów.

Jakie opłaty wiążą się z kredytem?

Opłaty związane z otrzymaniem ustala się indywidualnie dla każdego klienta. Wśród dodatkowych opłat znajduje się też prowizja, czyli opłata przygotowawcza, którą bank sobie nalicza za wszelkie czynności związane z przyznaniem kredytu. Do tych czynności zalicza się na przykład rozpatrzenie wniosku, przygotowanie oraz zawarcie umowy o kredyt. W przypadku zaciągania kredytu hipotecznego bank żąda też od kredytobiorcy opłaty za przeprowadzoną przez wskazanego eksperta wycenę realnej wartości przyszłej nieruchomości, ponieważ jest ona zabezpieczeniem spłaty kredytu. Wśród dodatkowych kosztów znajdują się też opłaty związane z ubezpieczeniem. Bank zazwyczaj żąda od swojego klienta ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych, ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, tak zwanego ubezpieczenia pomostowego, a także polisy na życie na czas spłacania zadłużenia.

Jakie są koszty udzielenia kredytu?

Osoby, które decydują się na kredyt powinny też wziąć pod uwagę koszty związane z opłatami notarialnymi oraz kopiowaniem dokumentów. Niektóre banki naliczają też sobie dodatkowe opłaty za chęć szybszego spłacenia kredytu, dlatego kredytobiorcy również powinni mieć to na uwadze. Ogólne koszty związane z przyznaniem kredytu nie są aż tak bardzo duże, jednak zawsze trzeba pamiętać o tym, że będą jakieś dodatkowe opłaty. Są one jednak inwestycją na przyszłość, dlatego warto je opłacić. Oczywiście klient ma prawo wymagać., aby bank przedstawił mu szczegółową kalkulację wszystkich kosztów związanych z przyznaniem konkretnego kredytu.