Terminy zakładanych depozytów

coins

Dla naszych finansów lepsze są depozyty długoterminowe czy krótkoterminowe? Czy swój kapitał zdeponować na lokacie trzymiesięcznej czy tej trwającej 24 miesiące? Przed tym pytanie stoi wielu potencjalnych inwestorów. Odpowiedź nie może być jednoznaczna. Trzeba rozważyć wszystkie wady i zalety obu rozwiązań, jak również swoją indywidualną sytuacją finansową, sprawdź najlepsze lokaty www.moja-skarbonka.pl.

Jeśli by spojrzeć na wysokość oprocentowania lokat bankowych pojawia się jeden wniosek. Lokaty założone na krótkie terminy mają zdecydowanie wyższe oprocentowanie niż lokaty długoterminowe. Oprocentowanie przy lokatach założonych na trzy miesiące pod koniec 2014 roku wynosiło 5 %. Przy lokatach długoterminowych zakładanych na 12 czy nawet 24 miesiące najwyższe oprocentowanie waha się od 3,5 % do nawet 4 %. W teorii sytuacja powinna wyglądać zupełnie inaczej. Skoro bank zdecydowanie dłużej będzie obracał naszymi pieniędzmi powinien nam za to więcej zapłacić. Praktyka okazuje się inna.

Jak oceniać oprocentowanie lokat?

Porównując oferty poszczególnych lokat bankowych trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na średnie oprocentowanie lokaty. Zwłaszcza przy rocznej kapitalizacji odsetek. Lokaty trwającej od 3 do pól roku posiadają oprocentowanie na poziomie 4 do 5 %. Z kolei lokaty bankowe zakładane na 12 czy 24 miesiące posiadają o 0,3 % wyższe oprocentowanie. Uśredniając okazuje się, że lokaty krótkoterminowe ( od 3 do 6 miesięcy) posiadają oprocentowanie 5 %, lokaty 12-miesięczne oprocentowanie nieco niższe, zaś najmniej można zyskać na długoterminowych lokatach kilkuletnich. Jak jednak ze wszystkim, tak również z krótkoterminowymi lokatami trzeba uważać. atrakcyjne oprocentowanie oferowane jest klientom, którzy spełnią pewne warunki. Trzeba na przykład założyć dodatkowo konto bankowe by móc skorzystać z atrakcyjnej lokaty.

Szybki dostęp do pieniędzy

Trzeba być jednak naiwnym by wierzyć w to, by Polacy oferty lokat bankowych poddawali tak dogłębnej analizie, w której porównywaliby średni procent poszczególnych lokat. Depozyty krótkoterminowe w naszym kraju są tak popularne, gdyż gwarantują szybki dostęp do pieniędzy. Można je założyć na miesiąc czy trzy miesiące. W nagłej potrzebie jest więc to lepsze rozwiązanie. Ponadto krótkoterminowe lokaty dają większą szansę na skorzystania z promocji i wszelkiego rodzaju nagród finansowych oferowanych przez banki. Przy lokatach długoterminowych jest to zdecydowanie trudniejsze. Można zresztą zdecydować się na sprytny zabieg i gdy tylko kończy się stara lokata założyć lokatę nową, trwającą znów tylko kilka miesięcy.