Kredyty dla przedstawicieli wolnych zawodów

Rynek pracy nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej w najbliższym czasie ulegnie całkowitemu przeobrażeniu. Stała umowa o pracę będzie stanowić mniejszość. Według ekspertów przyszłość należy do przedstawicieli wolnych zawodów. Jak na razie jednak zarówno polskie jak i europejskie banki zdają się tego nie dostrzegać.

Zarówno gdy mowa o kredycie hipotecznym jak i o kredycie gotówkowym to najbardziej premiowani i mile widziani są osoby posiadające stałą umowę o pracę. Najtrudniej o kredyt gotówkowy przedstawicielom wolnych zawodów. W Polsce jednoosobową działalność gospodarczą może prowadzić nawet 10 % wszystkich przedsiębiorców. Z samozatrudnienia szczególnie chętnie korzystają kobiety. Jak jednak wiadomo, młode firmy a zwłaszcza jednoosobowe wymagają na początku zewnętrznych form finansowania. Najprościej rzecz ujmując potrzebują wsparcia w postaci kredytów gotówkowych.

Powolne zmiany w podejściu do przedstawicieli wolnych zawodów można jednak zaobserwować. Zasadnicze pytanie brzmi bowiem kim są przedstawiciele wolnych zawodów. Mowa głównie o osobach, którym opłaca się działalność w ramach jednoosobowej firmy. Mamy tu na myśli lekarzy prowadzących własną praktykę, prawników, copywriterów, programistów. Jak widać są to przedstawiciele dość dobrze płatnych zawodów, cieszących się na dodatek zaufaniem publicznym. Przedstawicieli powyżej wymienionych zawodów banki darzą większym zaufaniem i nie rzadko znajdziemy w ich ofercie kredyty dedykowane wykonawcom konkretnego zawodu. O jakich więc ofertach mowa?

Banki w przedstawicielach wolnych zawodów widzą przedsiębiorców rokujących na przyszłość. Dlatego też kuszą Klientów uproszczonymi procedurami przy przyznawaniu kredytów gotówkowych i nie rzadko również atrakcyjnymi stawkami opłat. Zewnętrzne finansowanie jest szczególnie potrzebne na start. Kredyt gotówkowy na start wykorzystany jest przede wszystkim na zakup sprzętu, auta czy wyposażenia firmy. Niewątpliwą zaletą kredytu gotówkowego na start jest to, że można go przeznaczyć na zupełnie dowolny cel. Bank nie będzie wnikał w to jak chcemy wydać pozyskane środki. Okres spłaty w przypadku kredytu gotówkowego dla firm można swobodnie wydłużać nawet do kilkunastu lat. By nie być gołosłownym musimy powołać się na ofertę jednego z największych banków. Wykonawcy uprzywilejowanych zawodów, np. prawnicy, architekci czy księgowi mogą liczyć przy kredycie gotówkowym na prowizję w wysokości 1,5 %. Dla pozostałych Klientów prowizja wynosi aż 5 %. Najważniejsze jest jednak to, że oprocentowanie kredytu gotówkowego jest niższe aż o 2,5 punkty procentowe w stosunku do oferty rynkowej. Atrakcyjne oferty kredytów gotówkowych dla przedstawicieli wolnych zawodów znajdziemy również w innych bankach. Jeden pośród nich całkowicie rezygnuje z pobierania prowizji a na dodatek oferuje zupełnie darmowe konto przez cały rok. Błędne jest więc twierdzenie zamieszczone na początku artykułu. Przedstawiciele wolnych zawodów są coraz chętniej widzianą grupą Klientów w bankach.